HomeO násČo je voltižHistóriaKluby SRFAQKontakt
 
 
Home arrow Voltižné správy arrow Rozhovor s Lacom a Janou Majdlenovcami

GalériaDnes je Streda, 08 december 2021
Meniny má Marína
Main Menu
Voltižné správy
Slovenský voltížny kalendár 2012
Medzinárodný kalendár
Voltižné pravidlá v SR
Medzinárodné pravidlá
Voltižné linky
Fotogaléria
Videotéka
Slovenská reprezentácia
Nechajte nám odkaz
Voltižné fórum
Voltižný chat
Výsledky
Kalendár
december 2021
P U S Š P S N
29301 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 
 
:: reklama ::
Rozhovor s Lacom a Janou Majdlenovcami PDF Tlačiť E-mail
Napísal (jta)   
Pondelok, 04 december 2006

ImageSú absolútnou slovenskou a svetovou špičkou, napriek tomu im nechýba skromnosť. Dá sa povedať, že kone majú v krvi a voltížnym jazdením žije celá rodina. V rodinnej zbierke majú množstvo titulov majstrov Slovenska. To najcennejšie - zlato z majstrovstiev Európy ale aj bronz zo Svetových jazdeckých hier prišlo až v posledných rokoch. Zdá sa, že roky tvrdej driny sa vyplatili sa koniarska rodina Majdlenovcov zo Šale začína zbierať cenné ovocie. O spomienkach na začiatky, aktuálnych pocitoch ale aj plánoch do budúcna sme sa porozprávali z trénerkou Janou a jej synom Ladislavom.

Lacko, minulý rok si mal pauzu. Očakával si, že po ročnej prestávke získaš medailu zo Svetových jazdeckých hier?

Dôvodom môjho návratu na pretekársky kruh bolo predovšetkým získanie jedného z cenných kovov na Svetových jazdeckých hrách. Veľkou inšpiráciou bolo pre mňa víťazstvo nášho seniorského družstva na ME talianskej v Brescii v minulom roku. To som sledoval z tribún očami diváka. Dodalo mi to veľa nových síl, bojovného ducha a motivovalo ma k čo najlepším výkonom.

Ako sa Ti v Aachene štartovalo? Tým, že Ti kôň neprešiel cez veterinárnu prehliadku si nemal pocit, že zabojovať o medailu na druhom koni nebude jednoduché?

Určite bolo pre mňa aj skupinu veľkým sklamaním, že náš špičkový kôň Flash neprešiel cez veterinárnu kontrolu. V prvých okamihoch som stratil nádej bojovať. Celá moja ročná príprava sa mi odrazu zdala zbytočná. Po vzájomnej porade s trénermi, sme spoločne dospeli k názoru, že najlepším riešením bude, keď štartovať predsa len budem. Dohodli sme sa, že to skúsim na jednom z najskúsenejších slovenských koní, ktorým je Catalin X pod vedením MVDr. Mariána Pavľaka. Napriek tomu, že sme sa nepoznali a absolvovali iba jeden tréning, dokázali sme sa rýchlo zladiť. Catalin je veľmi spoľahlivý a vyrovnaný kôň.

Tvoja mama Jana ma zlatú medailu v ME Brescia, Ty máš bronz z WEG Aachen. Do zbierky Vám chyba ešte striebro. Kto o neho z Vás dvoch zabojuje?

Vždy keď sa doma zadívame na jednu z medailí, vynoria sa nám veľmi pekné a nezabudnuteľné spomienky. O ďalšie cenné kovy sa pokúsime zabojovať spoločnými silami obaja.

V tomto roku si na M SR v Poprade získal aj titul majstra SR. Aké sú tvoje ďalšie ambície?

Mojím veľkým snom bolo na jednom s veľkých svetových podujatí stáť na stupienku víťazov. To sa mi tento rok aj podarilo a stále sa z toho nesmierne teším. Mojimi ďalšími ambíciami by pochopiteľne malo byť nadviazať na tieto úspechy a pokračovať v nich. V budúcom roku by som ale chcel pôsobiť v zahraničí a nazbierať ďalšie trénerské skúsenosti. Pokiaľ však budem mať možnosť v budúcnosti pokračovať, nevylučujem, že sa vrátim na pretekársky kruh a zabojujem zlatú medailu.

Nebudeš teda v príprave na budúcoročné Majstrovstvá Európy v Kaposvári?

Ako som už spomenul v bude to záležať od miesta môjho pracovného pôsobenia. ME v Kaposvari sú veľkou výzvou pre všetkých voltížnych pretekárov a sám by som sa rád popasoval s ostatnými. No v prípade mojej neúčasti budem našim reprezentantom držať palce, aby priniesli domov ďalšiu cennú medailu.

Dostal si ponuku trénovať a jazdiť v zahraničí?

Sezónu 2004 - 2005 som pôsobil ako tréner švajčiarskej reprezentácie, čo ma obohatilo o veľa nových skúsenosti. Ponuka trénovania a jazdenia v zahraničí sa mi zatiaľ konkrétne nenaskytla, ale je to v štádiu vybavovania. Dúfam že začiatkom nového roka sa mi podarí niekde vycestovať.

Aj napriek svojej úspešnej kariére Ťa väčšina ľudí pozná ako veľmi skromného chlapca. Myslíš si, že aj skromnosť je v živote športovca dôležitá?

Myslím si, že skromnosť by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každého človeka, nie len športovca... Je síce pekné, keď vás ľudia poznajú, ako niekoho, kto v živote niečo dokázal. No budú si vás vážiť ešte viac, keď uvidia, že vám sláva neprerástla cez hlavu.

Máš nejaké motto, ktorého sa v živote držíš?

Neviem či sa riadim nejakým mottom alebo sloganom. Možno stojí za zmienku spomenúť motto: ?Ži a nechaj žiť". Myslím si, že to je najdôležitejšie pre fungujúcu spoločnosť a aj pre mňa. Platí to vo všetkom, či už v športe alebo v živote.

Je výhodou mať za trénera vlastnú mamu? Iskrí to občas medzi Vami?

Moja mama je pre mňa veľkým vzorom. Jej práca je veľmi náročná a zodpovedná. Obdivujem na nej, že aj po 27 rokoch ju dokáže robiť s takým nasadeným, chuťou a láskou. Určite aj vďaka jej opore som to dotiahol tak ďaleko. Nemôžem nespomenúť aj vynikajúcu spoluprácu s mojím otcom. Ten mi veľmi pomohol po technickej stránke a tvrdím tréningom vo mne prebudil dravosť, ktorá je v živote pretekára tak isto dôležitá. A čo sa týka $$spomínaného iskrenia? Hm. Keď som prežíval pubertálne obdobie, tak sa vyskytli medzi nami menšie výmeny názorov. Tie sme ale nebrali veľmi vážne. S mamou si rozumieme veľmi dobre.

Máš športový vzor?

Počas mojej voltížnej kariéry som mal viacero vzorov. Boli to cvičenci ktorí ma niečím upútali, zaujímavou zostavou alebo nejakým obtiažnym cvikom. Momentálne, keď sa nad tým zamyslím, už roky sa mi páči cvičenie Mattiasa Langa z Francúzska. Myslím, že má na svojom konte dva tituly majstra sveta. Podľa mňa vyniká eleganciou a veľmi jemným cvičením.

ImagePani Majdlenová, nielen na Slovensku, ale aj vo svete sa priezvisko Majdlen stalo pojmom. Čakali ste, že práve Vy budete udávať tón svetovej voltiži?

Myslím si, že každý športovec alebo tréner si vo svojej práci dáva len tie najvyššie ciele, inak by ich snaženie nemalo zmysel. Ďalej je to určitá tvrdohlavosť ísť svojou cestou. Vymýšľať niečo nové a tým sa vo voltížnom svete dostať do povedomia. To si myslím, že sa nám aj podarilo. Na naše, najmä voľné zostavy družstva sa chodili ľudia pozerať s radosťou a naše vystúpenia boli pre nich zážitkom. No najväčší ohlas a vlastne aj taká pocta od obecenstva i prítomných pretekárov, sa nám dostala v Brescii v roku 2005. Tam sme, po prvýkrát v histórii získali v kategórií družstiev zlatú medailu. Ale nielen to prvenstvo bolo neuveriteľné. Neskutočné a nekonečné sa mi zdali najmä ovácie publika i prítomných činovníkov, vrátane zástupcov FEI. Chvíľami som sa až poštípala, či sa mi to všetko len nesníva. Ja stále hovorím, že tá zlatá medaila, bola medaila za všetkých slovenských pretekárov, ktorí boli mnohé roky neprávom verdiktmi rozhodcov odsúvaní z medailových pozícií. A konečne, v roku 2005, sa ľady prelomili a verím, že pre slovenskú voltíž nastali ?lepšie časy".

Kto Váš život v jazdeckom športe ovplyvnil najviac?

Ja som svoju jazdeckú kariéru začínala v bratislavských jazdeckých oddieloch vo veku 12 rokov. Prvé dva roky 2 roky som bola členkou TJ Slávia SVŠT Bratislava. Potom som prestúpila aj s kamarátkou do TJ Žižka. Tam som jazdila a trénovala pod vedením Ing. Štefana Kiripolského a o niečo neskôr som začala jazdiť na koňoch MVDr. Juraja Hanulaya st. Tento človek bol a aj je dodnes mojím veľkým vzorom. Jazdecky ma posunul veľmi dopredu. Mal najlepšie prijazdené kone a vždy vedel presne povedať, čo mám na koni urobiť, aby chodil lepšie. Myslím si, že u Dr. Hanulaya som dostala tú najlepšiu jazdeckú školu. Nikdy nezabudnem na jeho kone Fetyša, Gitu, Elektru a Ambala, na ktorých som získala najlepšie jazdecké skúsenosti. Tie stále využívam vo svojej práci pri príprave koní.

Vašimi rukami prešlo už nespočetné množstvo koní. Ktorý Vám najviac utkvel v pamäti?

Tých koní bolo počas môjho života pomerne veľa, nakoľko sme mali v príprave 4 až 7 koní. No najviac spomínam na Kapitána. Narodil sa v roku 1977 v stajniach SOUP Šaľa, z matky Keša, po otcovi Častuš. Bol to jeden fantastický kôň s úžasným charakterom. Práve na Kapitánovi sme sa začali ako družstvo presadzovať vo svete a na jeho majestátnom chrbte sme sa stávali pojmom. Kapitán sa dožil 25 rokov. Potom sme ho, žiaľ museli uspať, pretože v boxe spadol a nevedel sa už postaviť na nohy. Nikdy som neverila rečiam, že kôň vie plakať, no Kapitán sa predtým, ako zaspal, s nami rozlúčil a mal v očiach slzy...

Máte momentálne svojho konského miláčika?

Momentálne mám v príprave 7 voltížnych koní a 7 koní pre žiakov SOUP Šaľa, kde pracujem ako majsterka odborného výcviku. Všetky kone ktoré trénujem, sú mojimi miláčikmi. Ťažko by som vybrala toho najviac obľúbeného. Každý z nich je totiž osobnosť. Mňa najviac teší, ak medzi mnou a koňom preskočí tá správna iskra porozumenia a kôň potom nepracuje preto, že musí, ale preto, že chce. Táto cesta, porozumieť si s koňmi, s ich dušou je pre mňa najprijateľnejšia a najkrajšia.

Vilám získal ocenenie kôň roka v súťaži družstiev. Čo pre Vás toto ocenenie znamená?

Veľmi si vážim toto ocenenie. Na ňom cvičilo družstvo v zimnej príprave 3 - 4 mesiace a Vilám musel hneď vedieť zastúpiť svojho konského kolegu Flasha, ktorý mal zdravotné problémy. A o tom, že to Vilám zvládol na výbornú , svedčí aj jeho prvenstvo medzi skupinovými koňmi.

Aký je Vilám kôň?

Vilám je tiež jedným z mojich miláčikov, je to taká konská osobnosť. Zaujímavý je tým, že nemá rád zmeny jazdcov. Momentálne ho väčšinou jazdím iba ja a myslím si, že je so mnou spokojný. Smiech. Má ešte jednu prednosť. Mimikou tváre a očí sa vie strašne zaľúbené dívať na mňa. Keď ho deti vodia, vždy ich dovedie tam, kde práve stojím. V momente začne po mne hádzať tie svoje krásne ?konské pohľady". No nedali by ste mu pamlsok? Je jednoducho úžasný!!!

Prezraďte nám aj Vy, aké sú vaše ambície do budúcej sezóny?

Budúcu sezónu by sme chceli mať aspoň takú úspešnú, ako boli tie dve posledné. Určite to bude veľmi ťažké, ale celú prípravu sme zamerali na novú choreografiu seniorského a juniorského družstva. V príprave družstiev a jednotlivcov mi veľmi aktívne pomáha aj Rado Psota, s ktorým sa mi veľmi dobre spolupracuje. V prípravke, tým najmenším, sa zase venuje Andrea Bičová. Bez týchto šikovných mladých ľudí by sa dobre výsledky len veľmi ťažko rodili. Týmto im chcem za všetko veľmi pekne poďakovať. Cieľom nášho tímu je v nasledujúcom roku sa čo najlepšími výsledkami nominovať na európsky šampionát v maďarskom Kaposvári a pokúsiť sa získať čo najlepšie umiestnenie.

Článok bude uverejnený aj v najbližšom, vianočnom vydaní časopisu Jazdectvo a dostihy

Comments
Add NewSearchRSS
sašeta IP:85.237.14.xxx | 07.12.2006 10:39:24
No, tak to o Vilámovi je pravda. Ale ktory kon by sa nedival zalubene, ak ho stale napchavate cukrom? Ale on nasu pani M. fakt zboznuje, to sa neda upriet... Nevie sa od nej nikdy odtrhnut...
wow gold - wow gold IP:123.145.175.xxx | 21.01.2009 07:55:24
welcome to the wow power leveling cheap wow gold service site, buy wow power leveling cheap wow gold,wow gold,world of warcraft power leveling buy wow gold
SilkRoad online gold - SilkRoad online gold IP:122.195.58.xxx | 27.12.2010 06:23:36
Both Vital and Twin Moon is at 9 to keep the cool down low and also because since they knockdown/stun =http://www.srogoldshop.com]SilkRoad online gold[/url],they should be spammed against other players. =http://www.mabinogiweb.com]SilkRoad gold [/url].Remember to try out new combos and such. =http://www.mabinogiweb.com]SilkRoad gold[/url].If you pocket is running low, do not worry too much. =http://www.cheapanarchy.com]buy sro gold [/url].Save about 1 mil in your pocket for pots. =http://www.dragonnestgold.com]sro gold [/url]. Everything else should go into items and skills.
Vindictus Gold - Vindictus Gold IP:68.68.34.xxx | 14.10.2011 08:19:14
Welcome to vindictus Gold website ="http://www.vindictusgoldsale.com/"] vindictusgoldsale.com [/url]
We supply you a professional purchasing website of ="http://www.vindictusgoldsale.com/"] vindictus Gold[/url]. Our main services are supplying ideal money for each game and providing the related value added service in the other games. We have lots of disciplined people to service customer with advanced internet equipment. Meanwhile, we supply you the most convenient transaction term, the best price and the quickest transaction completion.You not only get ="http://www.vindictusgoldstore.com/"] vindictus Gold[/url]with fast delivery,you can also get the Vindictus Power leveling.
Write comment
Name:
Title:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

© 2021 slovakvaulting.com - Voltiž na Slovensku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.