HomeO násČo je voltižHistóriaKluby SRFAQKontakt
 
 
Home arrow FAQ

GalériaDnes je Pondelok, 11 december 2023
Meniny má Hilda
Main Menu
Voltižné správy
Slovenský voltížny kalendár 2012
Medzinárodný kalendár
Voltižné pravidlá v SR
Medzinárodné pravidlá
Voltižné linky
Fotogaléria
Videotéka
Slovenská reprezentácia
Nechajte nám odkaz
Voltižné fórum
Voltižný chat
Výsledky
Kalendár
december 2023
P U S Š P S N
272829301 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 
:: reklama ::
Často kladené otázky

Voltiž je pre každého!
Ak miluješ kone, tanec, gymnastiku a zábavu, voltiž je tu pre teba!

Čo je voltiž?
Voltiž je unikátny rozvíjajúci sa šport, ktorý kombinuje tanec a gymnastiku na pohybujúcom sa koni. Je to jedinečná cesta na rozvíjanie koordinácie, rovnováhy, sily a kreativity v harmónii s koňom.

Kto môže robiť voltiž?
Každý! Voltiž však nie je iba na pretekárskej úrovni. Deťom, ktoré majú záujem o kone, poskytuje voltiž možnosť bližšieho spoznania týchto krásnych zvierat.

Je to druh jazdeckého športu alebo cirkus?
Žiaden cirkus! Voltiž sa vždy cvičí vo veľmi kontrolovaných podmienkach. V jazdeckých halách, ktoré pozostávajú z veľkého kruhu, mäkkého povrchu, kôň je pripnutý na lonži, ktorá je pod absolútnou kontrolou lonžéra (tréner). Kôň, lonžér a cvičenec spolupracujú ako skupina. Lonžér kontroluje chody koňa (krok, klus, cval ? v závislosti na výkonnosti cvičenca). Cvičenec predvádza gymnastické a tanečné prvky na koni, ktorý sa pohybuje v kruhu.

Aký druh koní sa používa na voltiž?
Mnoho rôznych rás koní. Nezáleží na veľkosti koňa. Najlepšie voltižné kone sú kľudné, silné, v dobrej kondícii, majú radi deti, sú obetavé a majú správne jazdecké chody.

Musím vlastniť vlastného koňa, keď chcem robiť voltiž?
Nie, keďže voltiž je skupinový i individuálny šport, väčšina koní na voltiž je klubových. Všetci cvičenci majú možnosť byť zainteresovaní na starostlivosti o koňa bez znášania finančných nákladov na koňa.

Majú kone radi voltiž?
Naše kone milujú voltiž! Voltižné kone bývajú vo výbornej psychickej pohode lebo dostávajú mnoho lásky od trénera a cvičencov.

Je voltiž skupinový šport alebo pre individualistu?
Oboje! Cvičenci môžu cvičiť ako jednotlivci, dvojice alebo môžu byť súčasťou tímu. Jednotlivci cvičia povinnú zostavu (bez časového limitu),  technickú zostavu (limit 1 minúta) a voľnú zostavu (limit 1 minúta). Dvojice cvičia iba jednu voľnú zostavu (limit 2 minúty). Skupina sa skladá zo 6 cvičencov a jedného náhradníka. Predpísanými zostavami pre skupinu sú povinná zostava (6 minút) a voľná zostava (4 minúty), v ktorej sa na koni nachádzajú v jednom momente maximálne 3 cvičenci a celá zostava je cvičená v dynamickom štýle. Všetci 6 cvičenci sa musia do zostavy zapojiť. (bližšie v časti "Voltižné pravidlá v SR").

Kedy môžem začať s voltižou?
Nádherné na tomto športe je, že je rovnako určený deťom v predškolskom veku, ako aj pre teenagerov.

Je voltiž bezpečný šport?
Áno! Mnoho faktorov zabezpečuje bezpečnosť tohto športu. Najmä to, že kôň je pod absolútnou kontrolou lonžéra (trénera) počas celého cvičenia. Cvičenci sú v gymnastickej príprave vedení ku koordinácii, spevneniu a napnutosti svojho tela. Mnoho cvikov sa najskôr cvičenci učia na stacionárnej replike koňa, ktorá sa nazýva voltižný barel.

Existuje voltižná sezóna?
Voltiž sa cvičí počas celého roku, vo vnútri (v jazdeckej hale) alebo vonku, v nekrytej jazdiarni. Závisí to od počasia.

Ktoré schopnosti pomáha voltiž rozvíjať?

Voltiž pomáha rozvíjať koordináciu, rovnováhu, silu i kreativitu. Netreba však zabúdať ani na ďalšie činiteľe, ktorými voltiž pomáha rozvíjať ľudskú osobnosť:

  • skupinová spolupráca: cvičenci sa učia pracovať spolu v kolektíve. Pretekajú v skupinových súťažiach, čo utužuje vzájomnú spolupatričnosť.
  • zodpovednosť: cvičenci sú zodpovední za koňa na každom tréningu (závisí od veku a stupňa ich schopností). Táto zodpovednosť zahŕňa napríklad čistenie koňa, kŕmenie, umývanie, dávať postroje na koňa, krokovať koňa po tréningu a čistenie konskej stajne.
  • dôvera: cvičenec sa učí dôverovať svojmu trénerovi, koňovi, a čo je najdôležitejšie vzájomnej dôvere v skupine. 
  • sebadôvera: každý, kto je schopný postaviť sa na chrbát cválajúceho koňa verí sám sebe a ďalšími cvikmi rozvíja dôveru v samého seba a vo svoje schopnosti.

Musím vedieť jazdiť skôr ako sa prihlásim na voltiž?
Nie, nemusíte vedieť jazdiť, ale voltiž je výborná príprava na neskoršie jazdenie v sedle.

 

© 2023 slovakvaulting.com - Voltiž na Slovensku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.